Ignorování VOC látek nás zabíjí
Životní styl lidí ve „vyspělém světě“ se za posledních padesát – sedmdesát let zásadně změnil. Věděli jste, že vnitřní vzduch může být mnohonásobně více znečištěný než venkovní vzduch? A věděli jste, že v průměru každý den strávíme až 90 % času v interiérech, tedy někde pod střechou v uzavřeném prostředí? Zdroj: EPA
Syndrom nemocných budov
Od těchto interiérů očekáváme určitý standart, vybavení i komfort, ale už se nezamýšlíme nad tím, jaké negativní efekty může mít takové prostředí na lidské zdraví. Pro negativní příznaky z pobytů v interiérech se vžilo označení – Syndrom nemocných budov, anglicky: Sick building syndrome (SBS). Vybavení většiny interiérů v době před sedmdesáti lety bylo skromné, funkční a vyrobené z dostupných přírodních materiálů jako např. kov, dřevo, vlna a kožešina. Dnešní interiéry překypují moderními spotřebiči, funkčním vybavením a doplňky, které jsou vesměs syntetického původu, tedy opak přírodních materiálů.
Plasty jsou koncentrované VOC látky
Plasty vedou a jsou dnes nenahraditelné, ale musíme se s nimi naučit žít… jinak bude i na plasty platit staré pořekadlo: je to dobrý sluha, ale špatný pán.
Současný životní styl, pohodlí, komfort a vysoká životní úroveň s sebou nesou i problematiku zvýšených koncentrací chemických / organických těkavých látek v prostorách, kde se vyskytujeme. Kanceláře, nemocnice, naše domovy, školy a školky, hotely a restaurace jsou dle našich měření doslova zamořeny VOC látkami. VOC je zkratka z angličtiny – Volatile Organic Compounds.
Ignorováním nebo přehlížením VOC látek nezabráníte negativním dopadům na lidský organismus.
V etymologickém slovníku je Ignorovat definováno jako úmyslné opomíjení nebo neznalost a souvisí to s nepochopením dané problematiky. VOC látky jsou ve vyšších koncentracích nebezpečné až toxické pro lidský organismus. To je vědecky prokazatelný fakt.
Mezi klíčové příznaky a symptomy spojené s expozicí VOC látek patří:
- poruchy paměti, poruchy zraku
- problémy související s centrálním nervovým systémem
- poškození ledvin, poškození jater
- rakovina
- podráždění spojivek
- nepohodlí v nose a krku, Epistaxe (krvácení z nosu)
- bolest hlavy, nevolnost
- alergická kožní reakce
- dušnost
- pokles hladiny cholin esterázy v séru
- zvracení, únava, závrať
To přece není málo důvodů, abychom si dovolili ignorovat VOC látky v našich kancelářích, školách, nemocnicích, domovech. Co myslíte? zdroj: EPA
Strkat hlavu do písku nepomůže
Z praxe a z měření víme, že větrání se v interiérech odehrává jen sporadicky. Tedy až když to někoho napadne, ale to už naměřené hodnoty CO2 a VOC látek přesahují bezpečné koncentrace. To není hypotéza, ale výsledky z praxe. Máme za sebou monitoring různých interiérů a institucí jak jsou: školy, školky, nemocnice a zdravotní zařízení, výrobní závody, sportoviště, kde je situace prakticky stejná, nebo velmi podobná. Toto měření probíhá už více jak deset let. Zde jsou sepsané zjednodušeně 4 důvody proč:
- Změna mikroklimatu v interiérech,
- lidské smysly neokážou monitorovat a vyhodnotit kvalitu vzduchu. To dokáže jen čidlo kvality vzduchu – AQS – Air Quality Sensor,
- když tedy nevím, jak je (ne)kvalitní vzduch, tak nevětrám, anebo jen když si vzpomenu a v topné sezóně ještě méně,
- mikroklima v takových interiérech může být zdraví škodlivé až toxické a nevím(e) o tom.
Zatím neexistuje žádná hygienická norma, která by definovala, jak vysoké mohou být koncentrace VOC látek v interiérech, dnes se odvoláváme na stavební normy nebo platné předpisy. Například jako je např.: „Příloha č. 3 k vyhlášce č. 410/2005 Sb.“
Dovolíme si jeden příměr. Před mnoha lety také neexistovala norma na pitnou vodu, tedy její nezávadnost. V podstatě každá studánka byla pitná. Doba se změnila a průmyslová revoluce v minulém století s sebou přinesla i mnoho pozitivního, ale také i negativního. Například se málokdo dnes odváží pít ze studánky, kterou nezná.
Z kohoutku nám teče voda, která je pravidelně podrobována analýzám, tedy měření, kolik škodlivých látek je ve vodě obsaženo. To se odehrává ve vodárně. Když by voda nevyhovovala, zastaví se její distribuce během několika minut. Dnes už máme tuto problematiku pro vodu zvládnutou zákonem na nejvyšší úrovni.
Jiné věci, jako je například i nezávadný vzduch, ještě ne. Stejně jako voda a jídlo je čistý vzduch nezbytný pro všechny živé bytosti, aby prosperovali. Škodlivé látky ve vzduchu, odborně polutanty, nám zhoršují život a mají za následek nižší efektivitu práce, učení, života a v nejhorším případě nám mohou způsobit i onemocnění. Nestrašíme, informujeme.
Kvalita vzduchu v interiérech
Co se kvality vzduchu v interiérech týká. Máme pouze technické normy, ale jsou to pouze doporučení, k jejichž respektování není současným právním systémem nikdo nucen restrikcemi. Vidíme to na koncentracích VOC látek nebo CO2 v interiérech, které překračují mnohonásobně „povolené“ koncentrace. Když vám v kanceláři, nemocnici nebo škole dlouhodobě poteče závadná voda, musíte a budete to řešit. Jinak zaplatíte pokuty a objekt se může stát nevhodný pro používání.
V případě, že se opakovaně naměří vysoké koncentrace VOC látek ve vašich interiérech, a mezi VOC látky patří i prokázané karcinogeny, budete pouze poučeni – upozorněni, abyste více větrali. Není to náhodou ignorování skutečnosti a úmyslné přehlížení problému? Zatímco jíst a pít je lidským právem, čistý vzduch ještě ne.
Čtyři tipy na snížení VOC látek v interiéru
Zde je několik rychlých řešení, jak zabránit negativním dopadům VOC látek na lidský organismus:
- Měření:lidské smysly nedokážou včas zachytit a odhalit VOC látky v prostoru a už vůbec ne jejich koncentraci. Jakmile VOC látky dlouhodobě převyšují hodnoty 500-800 ug/m3, můžeme takové prostředí považovat za toxické, tedy zdraví škodlivé.
- Pravidelné větrání: zředění s čistým venkovním vzduchem je nejrychlejší způsob, jak eliminovat VOC látky v interiérech.
- Kontrola zdroje: odhalit zdroje VOC látek a eliminovat je. Zcela odstranit či zamezit sublimaci do prostoru.
- Čištění vzduchu: revitalizace vzduchu je navrácení do původního stavu. Je to řešení pro nadměrné koncentrace VOC látek nejen v interiérech. Fotokatalýza je přírodní proces, který pomocí světelné energie odbourává veškeré organické látky na svém povrchu, to znamená i VOC látky.
VOC látky a rakovina
Ve studiích na zvířatech řada VOC přítomných ve vnitřním ovzduší způsobila rakovinu karcinogeny, když byla zvířata vystavena vysokým koncentracím. Některé z těchto VOC – například formaldehyd a benzen – jsou mnohými úřady považovány za prokázané, nebo pravděpodobné karcinogeny.
Zdroj: Indor Air Quality
Podle WHO zemře každý rok sedm milionů lidí na znečištění ovzduší – venkovním i vnitřním.
Zdroj: WHO
Efektivním čištěním a revitalizací vzduchu od organických nečistot a VOC látek pomocí procesů jako je fotokatalýza zlepšíme nejen své mikroklima pro lidský organismus, ale prodloužíme i životnost klasických filtrů ve vzduchotechnice.