Nanomedicína s neviditelným spínačem
Nanomedicína v praxi…
V časopisu Advanced Functional Materials 11/2022 byl zveřejněn výzkum pochází z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy a návrhu systému podávání léčiv.
Advanced Functional Materials
Jedná se o systému podávání léčiv ve formě velmi malých částic oxidu ceru zapouzdřených v nanočásticích oxidu křemičitého.
Tento systém může dle webu Katedry fyziky povrchů a plazmatu MFF UK „chytře“ reagovat na okolí a vlivem radikálových forem kyslíku uvolňovat svůj náklad (částice oxidu ceru) v přesně určeném prostředí.
Ve zveřejněné studii navrhli vědci z MFF UK (ve spolupráci s pracovníky Akademie věd České republiky a Národní akademie věd Ukrajiny) inteligentní systém transportu léčiv bez nutnosti použití výše zmíněných „bran“. Tyto systémy reagující na reaktivní formy kyslíku jsou složené z mezoporézních nanočástic oxidu křemičitého. „Sepnutí“ a uvolnění obsahu v reakci na koncentraci radikálových forem kyslíku je zajištěno funkcionalizovanými thioetherovými skupinami na jejich povrchu. Sulfid obsahující skupiny přecházejí z hydrofobních na hydrofilní v důsledku zvýšené hladiny reaktivního kyslíku. Methylthio-funkcionalizované systémy eliminují použití tradičního fyzického blokátoru pro řízené uvolňování, který může způsobit cytotoxicitu či nechtěný předčasný únik léčiva před doručením na požadované místo v lidském těle.
Zdroj: https://www.mff.cuni.cz/cs/verejnost/aktuality/nanomedicina-s-neviditelnym-spinacem