Elektronový mikroskop

Co je to elektronový mikroskop?

Elektronový mikroskop je v principu podobný nám známému optickému mikroskopu. Rozdíl je v tom, že v optickém mikroskopu sledujeme fotony v elektronickém sledujeme elektrony.

Elektronový mikroskop je obdoba světelného mikroskopu, ve kterém jsou ale fotony nahrazeny elektrony a skleněné čočky elektromagnetickými čočkami. zdroj: Wikipedia

Optická čočka je nahrazena elektromagnetickou čočkou a místo fotonů jsou zde zaznamenány elektrony a tím je vykreslen sledovaný objekt.

První pokusy s transmisním elektronovým mikroskopem (TEM), ale i jeho úspěšnou realizaci uskutečnil v roce 1931 německý vědec Ernest Ruska (na obrázku 4).

Za svůj objev získal v roce 1986 Nobelovu cenu za fyziku.

Elektronová mikroskopie

Elektronový mikroskop používá k zobrazování svazek urychlených elektronů.

Jelikož vlnová délka elektronů je mnohem kratší než vlnová délka viditelného světla, má elektronový mikroskop ve srovnání se světelným mikroskopem mnohem vyšší zobrazovací rozlišení.

AnaPath nabízí dva typy služeb elektronové mikroskopie:

  • skenovací elektronovou mikroskopii (SEM) a
  • transmisní elektronovou mikroskopii (TEM),

obě vybavené energiově disperzním rentgenovým spektrometrem (EDS/EDX).

SEM používá elektronový svazek s nižším urychlovacím napětím, který snímá povrch vzorku a vytváří 3D obraz jeho mikrostruktury. V SEM je tedy tloušťka vzorku omezena pouze velikostí komory. Naproti tomu v TEM paprsek proniká vzorkem a omezuje jeho tloušťku (ultratenké řezy). V důsledku toho je ultrastruktura viditelná. Detekce prošlých elektronů také znamená, že urychlovací napětí svazku, a tedy i rozlišení, je u TEM obvykle vyšší než u SEM.

Nabízíme přípravu vzorků, mikroskopické zobrazování, analýzu obrazu a kvantifikaci. Každou z těchto služeb nabízíme v kombinaci s klasickým histologickým zpracováním a vyhodnocením zkušenými patology.

konec stránky: Co je to elektronový mikroskop?

Zobrazit obsah